Forumul Aliantei Patria - univers 5 ogame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Colonizare

+4
krigetta
KiRA47
afy
Harry
8 posters

Go down

Colonizare Empty Colonizare

Post  Harry Sat Jun 07, 2008 3:24 am

In legatura cu modul cum se face colonizarea unei noiplanete citez:


Avem o nava de colonizare. Cum procedam?

In primul rand, trebuie gasita o planeta libera. Ne ducem la galaxie si cautam un loc liber. Planetele ocupate sunt cele cu nume (ex: Planeta principala) si la care arata si numele jucatorului care ocupa planeta. Celelalte sunt goale. Inainte sa trimiteti nava de colonizare la primul slot pe care-l vedeti, e bine sa luati mai multe lucruri in calcul.
Universul in care jucati este format din 9 galaxii. Fiecare galaxie este formata din 499 sisteme, iar fiecare sistem este format din 15 planete.
S-o luam pe rand:
a) In ce galaxie vrem noua colonie? In galaxiile 1,2 si 3 sunt in general cei mai multi jucatori si deci cele mai multe planete pe care sa le atacati. Daca jucati in stilul raider, e mai bine sa aveti planetele in aceste galaxii.
Daca sunteti incepatori si doriti sa abordati stilul testoasa/miner, atunci poate ar fi mai bine sa va dezvoltati planetele in galaxiile superioare, deoarece vor fi mai putini vanatori acolo.
b) In ce sistem vrem noua colonie? In general nu este o idee buna sa va puneti coloniile in sistemele de la marginea galaxiei (1-50 si 450-499), deoarece veti fi limitati intr-o directie... limitati la atacat (fie si inactivi), dar si daca veti avea o luna acolo, veti avea phalanx-ul limitat . Vanatorii si jucatorii experimentati vor alege sistemele din centrul galaxiei, oferind o raza cat mai mare de actiune. In general, daca ati gasit un sistem care va pare ok, e bine sa va uitati si la 10-20 sisteme distanta de acel sistem sa cautati jucatori clasati mult mai sus decat voi, pentru a-i evita.
c) Pe ce pozitie in sistem vrem noua colonie? Depinde. In primul rand, e important sa avem o planeta cat mai mare. Eu as zice ca e bine sa ai peste 163 campuri, in timp ce altii ar spune sa cauti planete cu minim 200 campuri. Inainte sa joci Ruleta Planetelor, e bine sa stii care sunt "cotele":


pozitia 1: medie: 64, 60% intre 48 si 80 campuri

pozitia 2: medie: 68, 60% intre 53 si 83 campuri

pozitia 3: medie: 73, 60% intre 54 si 82 campuri

pozitia 4: medie: 173, 60% intre 108 si 238 campuri

pozitia 5: medie: 167, 60% intre 95 si 239 campuri

pozitia 6: medie: 155, 60% intre 82 si 228 campuri

pozitia 7: medie: 144, 60% intre 116 si 173 campuri

pozitia 8: medie: 150, 60% intre 123 si 177 campuri

pozitia 9: medie: 159, 60% intre 129 si 188 campuri

pozitia 10: medie: 101, 60% intre 79 si 122 campuri

pozitia 11: medie: 98, 60% intre 81 si 116 campuri

pozitia 12: medie: 105, 60% intre 85 si 129 campuri

pozitia 13: medie: 110, 60% intre 60 si 160 campuri

pozitia 14: medie: 84, 60% intre 42 si 126 campuri

pozitia 15: medie: 101, 60% intre 54 si 149 campuri

Trebuie tinut minte ca valorile de mai sus reprezinta MEDIA, deci e posibil sa obtineti o planeta de 30 campuri pe slot 4. Nu va plangeti ca vi s-a intamplat asa ceva. Pur si simplu ati avut ghinion.

Acum ca aveti si aceste date in vedere, mai trebuie luat in calcul un singur lucru: caldura planetelor. Planeta pe pozitia 1 are temperatura cea mai mare, iar cea de pe pozitia 15 are temperatura cea mai mica. Cu ce ne afecteaza asta pe noi? Temperatura planetei afecteaza 2 lucruri: productia de deuteriu si energia pe care poate s-o dea un satelit solar. Cu cat e mai rece planeta, cu atat mai mult deuteriu produce. Cu cat e mai calda, cu atat mai multa energie produce fiecare satelit solar.
De aceea trebuie avut in vedere scopul planetei: sunteti vanator si ramaneti tot timpul fara deuteriu? Faceti-va colonii pe sloturi mai "reci". Sansele la campuri multe sunt mai mici, dar sintetizatorul de deuteriu va produce la fel de mult ca unul cu un nivel mai sus pe o planeta mai calda (aproximativ).
Vreti colonii permanente pentru a urca minele foarte sus? Alegeti o planeta pe sloturile 4,5 sau 6. Acolo aveti cele mai mari sanse la colonii de peste 200 campuri.
Aveti nevoie de cat mai multa energie? Adica... vreti sa cercetati tehnologia graviton? Atunci ati avea nevoie de mai putini sateliti solari pe o planeta pe slot 1 decat pe una obisnuita.


Ok. Ati gasit planeta care va place, e in locul potrivit, galaxia potrivita si nu sunt nici multi jucatori bine clasati prin preajma. Am construit si nava de colonizare... acum ce facem? Tinem minte coordonatele slotului liber unde dorim noua colonie (coordonatele sunt de forma X:YYY:ZZ, unde X este galaxia, YYY este sistemul si ZZ este planeta).
Acum ne ducem la meniul flota, alegem nava de colonizare (daca aveti mai multe, aveti grija sa trimiteti doar una), dam click pe butonul "Continua". Pe urmatorul ecran, la Tinta introducem coordonatele dorite. Daca nu aveti suficient deuteriu sau vreti sa mai economisiti, ati putea sa reduceti viteza un pic (daca vreti sa colonizati o planeta din galaxia 9 de exemplu nu veti avea suficienta capacitate de transportare a deuteriului nici cu 10% din viteza maxima si atunci va trebui sa trimiteti si un transportor impreuna cu nava de colonizare). Dupa ce ati dat click pe butonul "Continua" veti alege optiunea de Colonizare si dati click inca o data pe butonul "Continua" pentru a trimite nava.
Aveti grija sa nu trimiteti alte nave impreuna cu nava de colonizare (decat in cazul mentionat mai sus cand nava de colonizare nu-si poate transporta suficient deuteriu pentru a ajunge la destinatie). Navele trimise impreuna cu nava de colonizare intr-o misiune de colonizare se vor intoarce inapoi. De asemenea, NU trimiteti resurse impreuna cu nava de colonizare deoarece le veti pierde pentru totdeauna. Daca vreti sa trimiteti resurse pe noua colonie pentru a construi mai repede, asteptati ca nava de colonizare sa ajunga la destinatie, sa devina acea planeta colonia voastra si apoi trimiteti nave cu resursele dorite cu misiune de transport sau desfasurare.


Daca ati avut ghinion si colonia dvs are prea putine campuri, stergeti-o si mai incercati o data. Pentru a sterge o colonie, selectati-o, la Vedere generala, dati click acolo unde scrie "Planeta Colonie", apoi pe butonul "Abandoneaza colonia", introduceti parola pentru contul dvs (din motive de securitate) si dati click pe butonul "Sterge planeta!"
In locul unde era acea planeta va aparea textul "Planeta distrusa", care dispare dupa 2 zile si atunci acel loc poate fi colonizat din nou.
Daca veti coloniza acelasi loc, e foarte improbabil sa primiti acelasi numar de campuri. De fiecare data cand se colonizeaza o planeta, sistemul recalculeaza numarul de campuri. Acum poate ati prins 30 campuri, dar daca o mai colonizati o data poate prindeti 300.

Mai trebuie mentionat un lucru: fiecare jucator poate avea un numar maxim de 9 planete pe un cont. Asta inseamna planeta principala (pe care nu puteti s-o stergeti) si 8 colonii. Daca aveti deja 9 planete, nu incercati sa colonizati inca una, deoarece nu veti reusi. Pe ogame.org e chiar interzis sa incercati sa colonizati o planeta cand aveti deja 9 si puteti sa primiti ban. Pe .ro nu e interzis... inca.
Harry
Harry
Moderator
Moderator

Number of posts : 17
Age : 60
Localizare : Pitesti
Registration date : 2008-06-06

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  afy Tue Jun 17, 2008 10:19 am

mai tre doar sa construiesc o nava de colonizare. ura, ura, ura lol!
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  KiRA47 Tue Jun 17, 2008 11:07 am

da, nava pot sa o fac cam de o saptamana, resurse......
KiRA47
KiRA47
Admin
Admin

Number of posts : 65
Age : 35
Localizare : Falticeni
Registration date : 2008-06-09

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  krigetta Wed Jun 18, 2008 12:39 am

Eu a deja colonia facuta Surprised
krigetta
krigetta
Admin
Admin

Number of posts : 82
Age : 39
Localizare : Sibiu
Registration date : 2008-06-05

https://patria-forum.darkbb.com

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  SexyBitch Wed Jun 18, 2008 2:11 am

Ši eu, de vreo 2 3 zile ši am deja minele pe noua colonie la nivel 14 metal ši cristal.
SexyBitch
SexyBitch

Number of posts : 7
Age : 35
Localizare : six feet over
Registration date : 2008-06-07

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  krigetta Wed Jun 18, 2008 2:21 am

E foarte bine.
krigetta
krigetta
Admin
Admin

Number of posts : 82
Age : 39
Localizare : Sibiu
Registration date : 2008-06-05

https://patria-forum.darkbb.com

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  KiRA47 Wed Jun 18, 2008 7:36 am

am si io nava de colonizare facuta nuj pe ce loc sa ma duc... 1,2,3 sau 7,8?
da... cred c a trimit pe 8
1706(ora ro) am trimis pe 8
(editat)
KiRA47
KiRA47
Admin
Admin

Number of posts : 65
Age : 35
Localizare : Falticeni
Registration date : 2008-06-09

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  ElComandante Wed Jun 18, 2008 12:27 pm

pe pozitia 4 eu am prins 270 campuri....cu o suta mai mult ca pe planeta principala
ElComandante
ElComandante
Comandant Suprem al Revolutiei
Comandant Suprem al Revolutiei

Number of posts : 24
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  afy Wed Jun 18, 2008 12:32 pm

credeti ca ar fi bn sa fac p locul 12-15? ca eu am numai 2 sateliti solari eu nu ii fac, dar am nevoie de deuteriu. c ziceti?
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  Vizitato Mon Jun 30, 2008 11:15 am

mi-am mai facut shi yo o a doua colonie shi am prins 6/196 campuri cred ca am avut mai mult noroc ca la prima cu 53/86 campuri Laughing Razz ...

Vizitato
Guest


Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  afy Fri Jul 04, 2008 10:55 am

am gasit o planeta cu 54 de campuri dar cu o imagine grozava ( am s-o pun la membru ), mai merita sa o pastrez?
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  Harry Fri Jul 04, 2008 4:03 pm

Diatruge-o ca n-ai ce face cu ea.
Harry
Harry
Moderator
Moderator

Number of posts : 17
Age : 60
Localizare : Pitesti
Registration date : 2008-06-06

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  afy Sat Jul 05, 2008 2:46 am

eu ma gandeam sa o fac o planeta de resurse sa upgradez acolo doar minele eu p la 50 de campuri aveam minele p la niv 11-13, si mai ales acolo am sanse sa gasesc mult deuteriu. eu as lasa planeta. nici nu mai am resurse pt alta nava de colonizare Sad
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  KiRA47 Sat Jul 05, 2008 5:10 am

io deocamdata am 3 colonii prima de 187 campuri a doua de 41 si a treia de 161.
si ce sa spun, acum cea de 41 nu ma deranjeaza, am terminat traba pe ea si acum culeg roadele... inca nu o dau jos.
asaca tineti-va coloniile asa cum le prindeti acum cand o sa aveti 8 si o sa fie nevoie de mai mult atunic da, dar pana atunci... chill
KiRA47
KiRA47
Admin
Admin

Number of posts : 65
Age : 35
Localizare : Falticeni
Registration date : 2008-06-09

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  afy Sat Jul 05, 2008 7:18 am

eu p prima colonie am 128 de campuri, nu e rau pt prima Very Happy
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Colonizare Empty RE: COLONIZARE

Post  cocolino Sun Sep 14, 2008 1:31 pm

yo p pozitia a 5-ea am prins doar 87 campuri Sad

cocolino

Number of posts : 8
Age : 30
Registration date : 2008-08-16

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  dmr76 Mon Sep 15, 2008 1:11 am

iar eu pe pozitia 5 am prins 311 campuri

dmr76

Number of posts : 1
Registration date : 2008-08-16

Back to top Go down

Colonizare Empty RE:Colonizare

Post  cocolino Tue Sep 16, 2008 12:56 pm

bai baieti pan amu am faqt 4 coloniij am prins planete q 155 campuri,119 campuri,111 campuri j 200 de campuri.....ce ziceti????e boon nu??

cocolino

Number of posts : 8
Age : 30
Registration date : 2008-08-16

Back to top Go down

Colonizare Empty Re: Colonizare

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum