Forumul Aliantei Patria - univers 5 ogame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tipuri de jucatori

+2
SexyBitch
Harry
6 posters

Go down

Tipuri de jucatori Empty Tipuri de jucatori

Post  Harry Fri Jun 13, 2008 3:00 pm

Gasesc ca este interesant sa avem fiecare o evaluare a ceea ce suntem si ceea ce vrem sa devenim in viitorul jocului. Pentru acest lucru va propun un material:

Pai... se pare ca multi jucatori nu stiu ce FEL de jucatori vor sa fie, sau pur si simplu nu stiu ce inseamna fiecare tip.
In acest FAQ toate tipurile de jucatori vor fi explicate, cu toate avantajele si dezavantajele lor. Acest thread este facut pentru cei ce sunt incepatori (dar poate si pentru cei cu experienta care il vor gasi folositor), si pentru cei ce au inceput ogame din nou, si nu mai stiu cum sa inceapa; pentru a-i ajuta, explicand tipurile de jucatori, si pentru a face decizia lor mai usoara. Asa ca haideti sa incepem...

Sunt 4 tipuri generale de jucatori:
1.Testoasele
2.Raideri
3.Mineri
4.Fleetari

Acestea nu trebuie sa fie neaparat modul dumneavoastra de joc. Puteti fi si un jucator hybrid, adica o combinatie intre doua sau mai multe stiluri de joc, dar voi explica numai pe cele de mai sus, si este la alegerea voastra ce vreti sa fiti: Un jucator pur sau un "hybrid"

1.Testoasele:
Sunt cei mai defensivi jucatori de pe ogame. Ei investesc tot ce produc in defensiva, si prin extensie, in cercetarile necesare defensivei. O astfel de tactica le permite sa joace mai relaxati pentru ca acest mod de a juca este bazat pe faptul ca ceilalti jucatori nu ataca testoase pentru ca nu pot face profit atacand o asemenea defensiva si furand resurse produse in 24 de ore spre exemplu. Dar testoasele sunt urate in joc de un numar mare de jucatori, si multi din ei ii ataca doar de dragul distractiei sau de dragul de a vedea o testoasa distrusa, fara sa le pese ca nu fac profit (multi jucatori o fac trimitand valuri de stele ale morti, si daca acest lucru se intample, defensiva dumneavoastra va fi din ce in ce mai mica pe zi ce trece). Si ca un avertismen defensiva poate fi crapata, si este intotdeauna o flota suficient de mare ca sa o distruga. Vedeti Fleeteri. Testoasele au deobicei un tip de nava in flota:Transportoarele, pentru a transporta resure.

Avantaje:
- Testoasele nu au flota, deci nu au grija flotei pe cap.
- Cu bani pe care alti ii investesc in nave, ei isi fac apararea mai mare.
- 70% din aparere se repara.
- Testoasele destepte au o economie buna, si se refac repede dupa o pierdere mare.
- Nu petrec mult timp pe ogame, deci au mai mult timp liber.

Dezavantaje:
- Apararea nu face profit. Flota face.
- Sunt tinte mai cautate, pentru ca multi le urasc.
- Sunt o tinta sigura, pentru ca nu ai cum sa iti salvezi apararea in cazul unui atac.
- Apararea apara o singura planeta, dar o flota se poate misca.


2.Raideri:
Sunt jucatori foare ofensivi care ataca (dau raiduri) incontinu. Jucatori acestia pierd mult timp, cat si nervi pe ogame, lol. Ataca tinte mai mici si in acelasi timp fac un profit imens de pe urma lor. Au o flota usoara deobicei, formata din crucisatoare, nave de razboi si interceptoare, cu toate navele de suport desigur. Un raider trebuie sa aiba mine bune pentru asi reveni repede de pe urma unei pierderi mari, si a evita o criza de nervi (pe bune).

Avantaje:
- Daca stiu sa isi foloseasca cu cap flota, scot un profit imens.
- Ei se pot apara cu flota
- Ei au trebuinta de luna, in timp ce testoasele folosesc luna la fleet-save.

Dezavantaje:
- Deobicei se lasa de joc daca le e distrusa flota
- Trebuie sa stea cu ochi toata ziua pe flota, pentru a nu fi distrusa cand stationeaza. Recomand un telefon mobil cu internet.
- Au aparare mica, deci pot fi distrusi usor daca nu au flota pe planeta.


3.Mineri:
Sunt comericanti si investesc enorm in mine, detinand deobicei cele mai mari mine din univers, lol. Sunt comercianti foarte buni si folosesc resursele doar pentru mine si transportoare, deci au mereu resurse de vanzare (sau gratis, depinde din ce punct de vedere abordezi problema, lol), deci daca aveti un miner ca un partener de comert este un lucru bun. Nu au aparare mare, dar multi sunt mineri-testosi. Au cea mai buna economie din joc, si folosesc transportoarele pentru transport.

Avantaje:
- Au o economie buna, si investesc mult, dar primesc mai mult inapoi
- Nu prea petrec mult timp pe ogame, deci au mai mult timp de relaxare
- Sunt comercianti foarte buni.
- Pot inchiria mercenari cu resursele lor.

Dezavantaje:
- Nu au flota, nici aparare mare, deci sunt tinte usoare, dar poate va treziti cu mercenari pe voi dupa aia.
- Isi pierd foarte usor sateliti solari intr-o lupta.

4.Fleetari:
Sunt cei mai respectati si mai periculosi jucatori. Isi cheltuiesc toate resursele in nave grele care produc daune imense. Se bazeaza mult pe flota pentru resurse, dar este bine sa aiba si mine mari, cum am mentionat si mai sus. Au o flota imensa, pe care o folosesc la anihilat flote mari si fac un profit imens asa. Nu ataca asa mult ca raideri, dar cand o fac, se alege praful de oponentul lor.

Avantaje:
- Flota mare de nave grele = Distruge aproape pe oricine
- Daca flota este folosita cu cap, pot face un profit imens.
- Daca sunt clasati bine, nu au de ce sa se teama; vor fi rar spionati
- Respectati foarte mult daca au succes in atacuri. Toata lumea va vrea o bucatica din campul de ramasite al nefericitului oponent al fleetarilor

Dezavantaje:
- Deobicei se lasa de joc daca isi pierd flota
- Nu au timp de relaxare, ca joaca mult
- Trebuie sa stea tot timpul cu ochi pe flota lor, si sa dea imediat fuga acasa cand se intoarce din calatorie
Harry
Harry
Moderator
Moderator

Number of posts : 17
Age : 60
Localizare : Pitesti
Registration date : 2008-06-06

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  SexyBitch Tue Jun 17, 2008 5:59 pm

Presupun că voi fi o mineriță cu carapace de broscuță care va vrea să contruiască o stea a morții. Ăsta e obiectivul meu. What a Face
SexyBitch
SexyBitch

Number of posts : 7
Age : 35
Localizare : six feet over
Registration date : 2008-06-07

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  krigetta Wed Jun 18, 2008 12:37 am

Si eu pe moment ma axez pe mine si cercetare Cool
krigetta
krigetta
Admin
Admin

Number of posts : 82
Age : 39
Localizare : Sibiu
Registration date : 2008-06-05

https://patria-forum.darkbb.com

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  KiRA47 Wed Jun 18, 2008 7:41 am

dar a fost o "carapace" pe .org care a avut 6 RIP-uri...
si cel mai tare fleeter avea doar 3....
asaca....
a si de vreti sa o duceti ai bine, in colonii nu investiti nimic, faceti doar minele si tot trimiteti pe principala, ca de va extindeti pe toateeee....
se alege praful
eu cel putin asa o sa fac, ma reped spre tehnologia plasmei, (daca dai pe [i], sunt la ultima casuta)
carapace + ceva flota, de aia usoara ma intai dupa adaugam plumb Razz
KiRA47
KiRA47
Admin
Admin

Number of posts : 65
Age : 35
Localizare : Falticeni
Registration date : 2008-06-09

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  ElComandante Wed Jun 18, 2008 12:24 pm

Cel mai bine e sa dezvolti minelel la inceput si cercetari pt nave puternice, apoi, cred ca de pe la 10 000 pcte in sus poti sa faci flota cu nave tari...obiectivul e deathstar, sau RIP cum se cheama pe aici....eu am jucat romfleet pana acum , am jucat fara aparare la sol, numai cu nave si fleetsave,...,apoi cand aveam cred ca 150 000 pcte am inceput sa construiesc stele( RIP-uri)
ElComandante
ElComandante
Comandant Suprem al Revolutiei
Comandant Suprem al Revolutiei

Number of posts : 24
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  afy Wed Jun 18, 2008 12:26 pm

multe puncte lol! . cum ai reusit sa aduni atatea?
afy
afy
Member
Member

Number of posts : 75
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  ElComandante Wed Jun 18, 2008 12:37 pm

pe romfleet o runda tinea 6 luni si la sfarsitul rundei a 4 a am terminat pe locul 13 cu aproape 400 000 pcte.Stilul de joc l-am pastrat si aici, cresti mai greu pana iti ajung minele la un anumit nivel, de acolo aduni resurse foarte rapid si cresti mult in puncte, pana la 100 000 pcte cresterea e destul de anevoioasa, da dupa, credeti-ma , urci atat de rapid ca nici nu-ti dai seama....eu jucam co minele cat mai dezvoltate, fara aparare deloc si cu o flota de luptatori ( cateva mii aveam la sfarsitul jocului ), luptatorii astia pe ogame se cheama nave de razboi, si vreo 7 stele ( RIP) .
Azi am facut prima nava de razboi...incep sa-mi construiesc flota cheers
ElComandante
ElComandante
Comandant Suprem al Revolutiei
Comandant Suprem al Revolutiei

Number of posts : 24
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  KiRA47 Wed Jun 18, 2008 1:04 pm

sa-mi predai si mie stilul tau Smile
KiRA47
KiRA47
Admin
Admin

Number of posts : 65
Age : 35
Localizare : Falticeni
Registration date : 2008-06-09

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  SexyBitch Wed Jun 18, 2008 1:55 pm

Ăsta e și important... nu te apuci să faci cine știe ce apărare. Dezvolți minele până la refuz și apoi te apuci de flotă. Apoi crești ca un magnat arab petrolier. Am avut acum ceva timp cont pe sv1 și eram pe poziția 94 când m-am lăsat, pentru că aveam cont și pe BiteFight, iar tentația de a baga bani era prea mare. Eram începătoare, dar mă fascina jocul ăsta. Am dat contul unui player care fusese cea mai vânată victimă. Smile
SexyBitch
SexyBitch

Number of posts : 7
Age : 35
Localizare : six feet over
Registration date : 2008-06-07

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  ElComandante Wed Jun 18, 2008 2:15 pm

Anyway, poate nu am declarat pana acum scopul meu:
ca jucator, obiectivul meu este TOP 15
obiectivul aliantei este TOP 10
ElComandante
ElComandante
Comandant Suprem al Revolutiei
Comandant Suprem al Revolutiei

Number of posts : 24
Registration date : 2008-06-05

Back to top Go down

Tipuri de jucatori Empty Re: Tipuri de jucatori

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum